English

וויליאם ג'פרסון קלינטון, נשיא ארצות הברית דאז

האומה האמריקנית אבלה עימכם על אובדנו של מנהיגכם, ואני בוכה, ביחד איתכם, כי הוא היה לי שותף וחבר. בכל רגע שחלקנו יחדיו היתה שמחה, בגלל שהוא היה אדם טוב. בכל רגע היתה גם השראה, בגלל שהוא היה גם אדם גדול.

לאה, אני יודע שפעמים רבות מדי בקורותיה של הארץ הזאת נקראת לנחם אימהות ואבות, בעלים ונשים, לאחר שאיבדו את בניהם, בנותיהם ואהוביהם לאלימות ולנקמה. נתת להם כוח. עכשיו, אנו כאן, יחד עם מיליונים מכל העולם כולו, המציעים בחמלה ובכבוד את תמיכתנו. מי יתן ואלוהים ינחם אותך יחד עם אבלי ציון וירושלים.

יצחק רבין חי את ההיסטוריה של מדינת ישראל – המאבק לעצמאות, מלחמות ההישרדות, המאבק על השלום – ותמיד הוא היה בקווים הראשונים. בן זה של דוד ושלמה אחז בנשק כדי להגן על עצמאות ישראל, ונתן את חייו כדי להבטיח את עתידה של ארצו.
 
עבורו, טקסים ומלים היו תמיד פחות חשובים. הרבה פחות ממעשים ומעבודה. לפני שישה שבועות, כפי שהמלך חוסיין והנשיא מובארק יזכרו, היינו בבית הלבן כדי לחתום על ההסכם הישראלי-פלשתיני. הרבה אנשים נאמו – אני, המלך, היו"ר ערפאת, הנשיא מובארק, כל שרי החוץ. רק לקראת הסוף עלה לנאום ראש הממשלה יצחק רבין, ומלותיו הראשונות לקהל היו קודם כל החדשות הטובות. אני הנואם האחרון.

אבל הוא הבין את כוחם של מילים וסמלים. 'הביטו במעמד', הוא אמר בוושינגטון, 'מלך ירדן, נשיא מצרים, היו"ר ערפאת ואנחנו – ראש ממשלה ושר חוץ מישראל – על במה אחת. הביטו טוב. המראה שאתם רואים לפני עיניכם היה בלתי אפשרי ולא יאומן רק לפני שלושה חודשים. רק משוררים חלמו עליו, ולצערנו הגדול חיילים ואזרחים נהרגו כדי לעשות את הרגע הזה אפשרי'. אלו היו מלותיו של רבין.

היום אני קורא לכל אזרחי העולם להביט היטב בתמונה. הביטו במנהיגים מכל המזרח התיכון ומכל העולם שנסעו הנה היום בשביל יצחק רבין, בשביל השלום. למרות שלא נשמע יותר את קולו המהדהד, הוא זה שכינס אותנו יחד, שוב, במלה וברצון לשלום המתפתח בין ישראל ושכנותיה. השלום חי בעיניהם של הילדים, היהודים והערבים, המשאירים מאחוריהם את עברם, עבר של פחד, ומתקדמים לעבר עתיד של תקווה. השלום חי בהבטחה לביטחון אמת.

הרשו לי לומר בעם בישראל, אפילו בשעתכם הקשה רוחו שורה עלינו, ואסור לכם לאבד את רוחכם. הביטו במה שהשגתם בהפרחת המדבר, בבניית דמוקרטיה פורחת באזור עוין, בנצחון קרבות ומלחמות, ועכשיו, בנצחון השלום.

ראש הממשלה שלכם היה לוחם למען השלום, אבל הוא היה קורבן השנאה. אנו צריכים ללמוד מקורבנו שאם אנשים אינם יכולים להשתחרר מהשנאה לאויביהם, הם מסתכנים בזריעת זרעי השנאה בתוכם.

ארצות הברית ידעה שורת קורבנות משלה, מאברהם לינקולן ועד לנשיא קנדי ומרטין לותר קינג. אני קורא לעם בישראל, בשם הניסיון שלנו, לא לתת לשנאה להשתלט עליכם. הישארו על הנתיב הנכון. כפי שמשה אמר לבני ישראל, כשידע שלא יגיע אל הארץ המובטחת: 'היו חזקים ואמיצים. אל תחששו, כי האלוהים ילווה אתכם ולא יכזיבכם, והוא שיצילכם'.

האגדה מספרת, כי בכל דור, מאז ומעולם, קם מנהיג יהודי להגן על עמו ולהראות לו את הדרך הנכונה. ראש הממשלה יצחק רבין היה מנהיג מעין זה. הוא ידע, כפי שהכריז על מדשאת הבית הלבן לפני כשנתיים, שהגיע זמן, או במלותיו שלו: "צריך לערוך חשבון נפש ליחסים בין העמים, בין ההורים העייפים ממלחמה ובין הילדים, שלא יידעו עוד מלחמה". כאן בירושלים, אני מאמין באמונה שלמה, שהוא הוביל את עמו לארץ מובטחת זו. השבוע, יהודים בכול העולם ילמדו את פרשת השבוע – את פרקי התורה בהם האלוהים בוחן את אמונתו של אברהם. הוא מצווה עליו להקריב את בנו, יצחק, ואברהם – בנאמנותו לאלוהים – כמעט והרג את בנו יחידו. אלוהים ריחם על יצחק אז.

עכשיו אלוהים בוחן את אמונתנו ביתר קושי. הוא לקח מאיתנו את יצחק שלנו.

הקדיש, תפילת האשכבה היהודית, אינה מתייחסת למוות, אלא לשלום. היא מסתיימת במלים "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו, ועל כל ישראל, ואמרו אמן".

"שלום, חבר".